Bisiklet Yollarına Önem Verin!

Yazar: ahmetyigit

Yalova’da bisiklet yollarına önem verilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Ahmet Yiğit, engelli derneklerine de çağrıda bulunarak tek çatı altında toplanmaları gerektiğini dile getirdi.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, Yalova’da bisiklet yollarına önem verilmesi gerektiğini söyledi. Bisiklet yollarının engelli bireyler açısından da önem arzettiğini belirten Yiğit, “Her zaman engelli vatandaşların yanında olduğunu söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın özellikle engelli bireylerin kullandıkları yürüyüş yolarına park edilen araçlara ve tekerlekli sandalye kullanan bireylerin kullandığı bisiklet yollarının güvenli hale getirilmesi için imza kampanyası düzenlediklerini ifade etti. Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından geçen sene 2000 imza toplanmasına rağmen bugüne kadar hiçbir adım atılmadı. Geçen hafta Orgeneral Selahattin Risalet Demircioğlu Ortaokulu önünde bulunan görme engelli yürüyüş yolunun üzerine belediye durağı yapılması çok yanlış. Bu durağın mutlaka engelli yürüyüş yoluna engel olmayacak şekilde başka bir yere alınması gerek” dedi.

‘Tek çatı altında toplanmalılar’..

“Dernek tüzüğümüzde bulunan ve engelli bireylerin haklarını aranması konusunda biz elimizden geldiğince görmüş olduğumuz yanlışlıkları gerekli yerlere bildirerek bu olumsuzlukların ortadan kalkması için de mücadele edeceğiz” diyen Yiğit, “Yalova’da engelli bireylere ait derneklerin mutlaka tek çatı halinde birleşerek engelli bireylerin sıkıntılarının ortadan kaldırılması ve engelli bireylerin hayatın içinde daha fazla yer almalarına yönelik ortak projeler sunmaları gerek” ifadelerine yer verdi. Özellikle engelli yürüyüş yolları üzerine park edilen araçlar ile rent a car ve galericiler tarafından kaldırımlara park edilen araçların tamamen engellenmesi için belediye ve emniyetin ortak hareket etmesi gerektiğini ifade eden Yiğit, “Bisikletlerin dağıtılması ve bisiklet yolunun yapılması şart” şeklinde konuştu.

STK’lara dağıtılmalı..

Sağlık Bakanlığı tarafından bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla belediyeye teslim edilen bisikletlerin de mutlaka resmi kurum ve bisiklet konusunda aktif olan derneklere dağıtılması gerektiğini bildiren Yiğit, belirli yerlere de bisiklet istasyonunun kurularak Yalova’da bisiklet kültürünün oluşturulması ve bisiklet yollarının da Yalova Üniversitesi’ne kadar zaman geçirilmeden yapılmasının şart olduğunu belirtti. Bisiklet kullanımın yaygınlaşması için devletin mutlaka resmi kurum ve bisiklet konusunda aktif olan STK’lara dağıtılması gerektiğini ifade eden Yiğit, Yalova’nın doğa yürüyüşleri ve termal sağlık turizmi yanında bisiklet şehri olarak tanınacağını söyledi.