DOĞA VE BİSİKLETSEVERLERİN YENİ ROTASI: SUFİ YOLU

Yazar: ahmetyigit

İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar doğa yürüyüşçülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunan Sufi Yolu doğa yürüyüşü ve bisiklet severlerin yeni rotası olacak..

Haber / Zeynep TAŞTAN

Türkiye’nin tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sûfî, şâir, âlim ve ait mekanları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olunan manevî değerlerimizi ve kültürel hazine zenginliğimizi gün yüzüne çıkarmak amacıyla tasarlanan Sufi Yolu İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar doğa yürüyüşçülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunuyor. Sufi Yolu doğa yürüyüşü ile bisiklet severlerin yeni rotası olacak. Sufi Yolu parkurunu çıkartan Sedat Çakır ve İris Bezuijen ve YEKSAYDER Bisiklet Grubu’nun da katıldığı Sufi Yolu 1. etabı olan İDO-Samanlı-Akköy-Gökçedere-Termal-Kadıköy-Kurtköy etabında hafta sonu bisiklet turu yaptıklar. Sedat Çakır, İris Bezuijen’in 15 Haziran’a kadar Sufi Yolu’nu bisiklet ile gideceklerini söyleyen Ahmet Yiğit, Sufi Yolu’nda yürüyüş ve bisiklet sürmek isteyenlere Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği olarak yardımcı olabileceklerini belirti. Sufi Yolu’nun bulunduğu güzergahta tarihi yerlerin olması ve bu rotayı kullanan doğa yürüyüşçüsü ve bisikletçilerin bu tarihi yerleri gezerek anılarına eklemek için çekmiş oldukları fotoğrafları sosyal medyada paylaşım yapmaları nedeniyle, yurt dışından daha çok kişinin de ülkemizi tanımalarına vesile oldukları söyleyen Yiğit her geçen gün daha çok kişinin de ülkemize gelmesine imkan sunacağını belirtti.

Tabela koyulmalı..                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Yurt dışından doğaseverlerin Yalova’ya gelerek 10 gün geçirmelerine yönelik program hazırlayacaklarını ve Yalova’da bulunan parkurlar ile Sufi Yolu parkurlarında yürüyüş yapılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını ve Yalova’yı tanıtacaklarını söyledi ve İDO’ya Sufi Yolu başlangıç noktası tabelasının da zaman geçirmeden konulması gerektiğini söyledi.