Niçin Festival Yapıyoruz?

Yeşili ve Mavisi ile 3 Büyükşehirin ortasında kalan ve Yalova köylerini birbirine bağlayan Yeşil Mavi Turizm Yoluyla gelenlere muhteşem güzellik sunan Yalova’ nın tanıtılması, köylerimizin ekoturizme kazandırılması,  Yalova’ da Bisiklet kültürünün oluşturulması ve daha çok kişinin Bisiklete başlayarak sağlıklı yaşama katılmalarına destek olmak ve ayrıca siz değerli Bisiklet severlerin hafta sonlarında Yeşil Mavi Yol üzerinde ve orman yollarında Bisiklet sürmeleri için gerekli için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz işbirliği ile bu güzel festival düzenlemiştir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı Devlet kurumlarının destek alınamaması ve özel firmaların da ekonomik nedenlerden dolayı sponsor desteği sağlayamamaları nedeniyle festivalin gerçekleşebilmesi için etkinlik bedeli Tigem Tatilpark evlerinde 2 gece konaklama+2 öğün sabah kahvaltısı+2 öğün öğle yemeği ve 2 öğün akşam yemeği ve tur sırasında dağıtılacak su ikramları bedeli olarak kar amacı güdülmeden belirlenmiştir.

Bu nedenle, konaklama ve yemek bedeli olarak 150,00 TL. yi kayıt formunu doldurduktan sonra kesin kayıt için ad soyad belirterek Bağış şeklinde aşağıdaki ibana yatırabilirsiniz.

HESAP NO : 75781602-5001 404-YALOVA ŞUBESİ

İBAN : TR18 0001 0004 0475 7816 0250 01

HESAP SAHİBİ : YALOVA EKOTURİZM VE SAĞLIKLI YAŞAM DERNEĞİ

HESAP ADI : YALOVA EKOTURİZM VE SAĞLIKLI YAŞAM

http://www.yabeltas.com.tr/tatilpark.html

            Bisiklet sürersek;

1-Benzinden tasarruf ederek, ekonomiye katkı sağlama

2-Hava kirliliğinin azalması

3-Fit görünüme kavuşmak

4-Hareket sayesinde dolaylı olarak hastalıklarda azalma ve buna bağlı olarak sağlık giderlerinin de azalması

5-Bisikletin kapladığı alanın küçük olması nedeniyle park yeri sorununun azalması ve trafiğin rahatlaması,

6-Trafik kazalarının azalması

7-Gürültü kirliliğinin azalması

8-Sosyalleşme

Gibi bir çok faydalı amaca hizmet etmiş oluruz.

Kısaca bisiklet bir KÜLTÜRDÜR, BİR YAŞAM TARZIDIR. Bu farkındalığın oluşturulması için, Bisikletlilere güvenli yollar tahsis etmeli.

Bisikletlilerin ve yayaların güvenliğini tehdit edecek şekilde araç kullanan; seyir hâlindeki bisikletliye aşırı yaklaşan, bisiklet yollarına araçların park eden sürücülere caydırıcı cezalar, tavizsiz uygulanmalı. Sürücüler unutmayın, aracınızdan indiğinizde siz de bir yayasınız.

Eğitim elbette her işin temeli. Çocuklar sevgiyle doğarlar. İnsan ve doğa sevgisi onların içinde zaten var. Bu sevgiyi güçlendirelim. Ama en önemlisi insana ve doğaya saygı duymayı öğretelim. Unutmayalım: Sevgi doğuştan gelir, saygı öğrenilir. Etrafta polis, hiçbir trafik işareti yokken bile trafik kurallarına uymayı öğretelim.

Yerel yönetimlerden de beklentilerimiz var. Şehri planlarken bisikletliler için yol ayırın. Yayalara yürüyebilecekleri, oturabilecekleri alanlar verin, nefes alabilsinler. Her yeri inşaat alanına çevirmeyin. Yeşil alana çok ihtiyacımız var. “Doğaya rağmen” değil “doğayla” yaşamak felsefemiz olmalı.

Daha fazla spor tesisi yapın. Öğrencilerin sporla daha fazla ilgilenmesini sağlayın. İnsanlarımızdan beklentilerimiz:

  • Ulaşmak istediğiniz yere toplu taşıma ile gitmek mümkünse arabanızdan inin. Bisikletle gidebiliyorsanız otobüsten inin. Yürüyebiliyorsanız, yürüyün. Tadını çıkarın. Merdivenle çıkabileceğiniz katlar için asansör kullanmayın.
  • Sivil toplum kuruluşlarından ve iş dünyasından beklentimiz ise düzenlediğimiz bu festivalde bizlere destek olmaları.

Yukarıda saydıklarımızın yanında, yöremizi tanıtmak, farklı şehirlerden gelen bisikletçilerin kaynaşmasını temin etmek, doğada vakit geçirmek ve tabii ki doyasıya eğlenmek için bu festivali düzenliyoruz. Sizi de bekleriz.