SUFİ YOLU DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yazar: ahmetyigit

Tarih : 10.10.2019
Hareket yeri : Özdilek-Vatan Bilgisayar-Ramada Otel-Star AVM-Gençlik ve Spor Müdürlüğü Önü
Hareket Saati : 08:30
Yürüyüş Mesafesi: 801 Km
Zorluk Derecesi : Orta
Rehber :-Sedat ÇAKIR

İletişim : 0 506 5092076 – 0 536 8795207
Ahmet YİĞİT

PARKUR BİLGİSİ

Türkiye’ nin tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sûfî, şâir, âlim ve ait mekanları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olduğumuz manevî değerlerimizi ve kültürel hazine zenginliğimizi gün yüzüne çıkarmak amacıyla tasarlanan Sufi Yolu İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar Doğa yürüyüşcülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunmaktadır.

Osmanlı döneminde Hac yolunun bir parçası olan bu güzergah uluslararası teamüllere uygun olarak Grande Randonne tarzı işaretlenerek, yürüyüş ayrıntılarını içeren Türkçe ve İngilizce rehber kitap hazırlanmış, GPS verileri ve ayrıntılı haritası oluşturulmuştur.

Yürüyüş Yolu’nun toplam uzunluğu yaklaşık 801 km’dir. Sufi Yolu Yürüyüş Yolu projesi, bölgeye 2014 yılından itibaren yapılan yürüyüş etkinlikleri sonucunda uluslararası bir ekip tarafından oluşturulmuştur.

Sufi Yolu yürüyüşüne Yalova İDO’ dan başlanacak olup, günlük ortalama 20-25 km. lik yürüyüşler yapılacaktır. Aşağıdaki programda konaklanacak yerlere göre değişiklik olabilir.

1.Gün -Yalova İDO-Termal
2-Gün-Termal-Güneyköy
3-Gün-Güneyköy-Üreğil
4-Gün-Üreğil-Boyalıca
5-Gün-Boyalıca-İznik
6-Gün-İznik-Düzmeşe
7-Gün-Düzmeşe-Vezirhan
8-Gün-Vezirhan-Bilecik
9-Gün -Bilecik-Küre
10-Gün-Küre -Söğüt

Söğüt-Konya arasını yürümek isteyenlere GPRS kayıtları verilecektir. Aynı zamanda isteyenler aşağıdaki linkten kitap alabilirler.
Bu yürüyüşe katılan kişilerin çadırlarıyla katılmaları önerilir. Köylerde konaklama sıkıntısı olması nedeniyle, Sufi yolunu yürüyen doğa severler sorunlar yaşamaktadır.

Sufi yolunda doğa sever sayısı artıkça köylerde konaklama yerleri oluşacaktır.