SUFİ YOLU, YALOVA’NIN TANITIMINA KATKI SUNACAK

Yazar: ahmetyigit

Fransa’dan gelen Linda Bortoletto, Yalova’dan yürüyüşüne başladı. Bortoletto, Orhangazi Mahmudiye köyü üzerinden Konya’ya kadar Sufi Yolu’nu yürüyecek

801 kilometrelik Sufi Yolu, İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar doğa yürüyüşçülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunuyor. Sufi Yolu, aynı zamanda Yalova’nın tanıtımına da katkı sunuyor.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Türkiye’nin günümüzde yaşayan ve tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sûfî, şâir, âlim ve bilginlere ait mekanları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olunan manevî değerlerin ve kültürel hazine zenginliğin gün yüzüne çıkarmak amacıyla tasarlanan ve 2014 yılında Sedat Çakır ve İris Brzuijen tarafından çıkartılan 801 kilometrelik Sufi Yolu, İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar doğa yürüyüşçülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunuyor. Sufi Yolu, aynı zamanda Yalova’nın tanıtımına da katkı sunuyor.

‘Tabela konulmalı’..

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Dernek Başkanı Ahmet Yiğit, İDO’dan başlayan ve Samanlı-Akköy-Gökçedere-Termal-Kurtköy-Güneyköy-Sugören köylerinden geçerek İznik üzerinden Bilecik-Eskişehir-Afyon ve Konya’ya kadar uzanan Sufi Yolu’nun geçmiş olduğu il ve ilçeler ile köylerinin tanınması, geçtiği köylerin de ekoturizme kazandırılması ve ayrıca özellikle yürüyüş başlangıcı Yalova İDO olması nedeniyle, Sufi Yolu başlangıç tabelası konulması halinde İDO’dan gelen ve gidenlerin Yalova’yı tanıyacaklarını, doğaseverlerin de Sufi Yolu’nu yürüyebileceklerini belirtti. Dernek Başkanı Yiğit, Sufi Yolu’nu yürümek isteyen grup veya kişilere Yalova’dan Konya’ya kadar ilgili köy muhtarları ile görüşerek gelen doğa yürüyüşçülerine konaklama kısmında yardımcı olmaları konusunda destek olamaya çalıştıkları da sözlerine ekledi.

Yalova’yı fotoğraflıyor..

2019 yılında 2 Amerika, 1 Brezilya, 2 Hollanda, 2 Avusturya ve 1 kişi de İngiltere’den olmak üzere 8 kişinin Sufi Yolu’nu yürümek için geldiğini söyleyen Yiğit, Cumartesi günü Fransa’dan gelen Linda Bortoletto’nun Yalova’dan yürüyüşüne başlayarak Orhangazi Mahmudiye köyü üzerinden Konya’ya kadar Sufi Yolu’nu yürüyeceğini dile getirdi. Yiğit, Yalova’yı çok beğendiğini ve buraya fotoğrafçı arkadaşıyla gelerek Sufi Yolu üzerinde bulunan güzelliklerin fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaştığını dile getirdi. Dernek Başkanı Yiğit, Bortoletto’nun ileride yürüyüşlerini kitaba dönüştürerek Yalova’nın da tanıtımına katkı sunacağını sözlerine ekledi.

‘Sufi Yolu tanıtılmalı’..

Yalova’nın tanıtılması kapsamında gerek siyasiler, gerek resmi kurum ve kuruluşlar ile STK’ların mutlaka birlikte hareket etmeleri gerektiğine vurgu yapan Dernek Başkanı Ahmet Yiğit, Ekim ayı içerisinde Sufi Yolu’nun ve Yalova’nın TURSAB firmalarına tanıtılmasına yönelik Ticaret ve Sanayi Odası’nca ekoturizm çalıştayının yapılması için girişimlerde bulunacağını ifade etti. Hep birlikte Yalova’ya hafta sonları tur firmalarının gelmesi için çalışacaklarını belirten Yiğit, aynı zamanda Ekim ayı içerisinde Sufi Yolu’nda yürüyüş yapılmasına yönelik çalışma yapılacağını ve isteyenlerin 801 kilometrelik parkurun tamamını isteyenlerin ise belli bir kısmını yürüyebileceklerini söyledi.