SUFİ YOLU’NU TANITTILAR

Yazar: ahmetyigit

YEKSAYDER yönetimi, Vali Erol’u ziyaret etti

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği yönetimi, 801 kilometrelik Sufi Yolu parkurunu çıkartan Sedat Çakır ve İris Bezuijen ile birlikte Vali Muammer Erol’u ziyaret ederek Sufi Yolu hakkında bilgilendirme yaptılar.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Türkiye’nin günümüzde yaşayan ve tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sûfî, şâir, âlim ve bilginlere ait mekanları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olduğumuz manevî değerlerimizi ve kültürel hazine zenginliğimizi gün yüzüne çıkarmak amacıyla tasarlanan Sufi Yolu, İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar doğa yürüyüşçülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunuyor.

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği yönetimi, 801 kilometrelik Sufi Yolu parkurunu çıkartan Sedat Çakır ve İris Bezuijen ile birlikte Vali Erol’u makamında ziyaret etti. Sedat Çakır, ziyarette Sufi Yolu ile ilgili Vali Erol’a bilgilendirmede bulundu.

Sufi Yolu’nda yürüyüşe başlama noktasının Yalova’dan başladığını, Yalova İDO Terminali’nin önüne bununla ilgili tabela konulmasının kentin tanıtımına ve ekoturizme büyük katkı sunacağını Vali Erol’a ilettiklerini söyleyenYalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, Vali Erol’a STK’lara göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür etti.

‘Köy pazarları oluşturulmalı’..

Yalova’nın yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına yönelik çalışmaları Sufi Yolu parkurunu çıkartan Sedat Çakır ise İris Bezuijen, Kültür Rotaları Vakfı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, belediye ve ilgili diğer kurumlarla birlikte çalışacaklarını, yurt dışından ve yurt içinden grupların Sufi Yolu’nu yürümek istemeleri halinde gerekli bilgilendirme veya köy rehberleriyle yardımcı olabileceklerini belirtti. Hafta sonu vatandaşların, doğa severlerin, bisikletçiler ve motosikletçilerin güzel bir gün geçirmelerine yönelik Yeşil-Mavi Yol üzerinde bulunan köylerde yeme içme yapılması için bazı köylerde küçük işletmeler oluşturulduğunu söyleyen Çakır, bundan sonra da köylerde bayanların kooperatifleşmesi ve hediyelik eşya ve köy ürünlerinin üretilmesi ve köy pazarlarının oluşturulmasına yönelik çalışmalarının da devam edeceğini söyledi.