‘YALOVA’NIN KÖYLERİ EKOTURİZME KAZANDIRILMALI’

Yazar: ahmetyigit

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, yaptığı çalışmalar ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu..

..”Derneğimiz, Yalova başta olmak üzere, ülkemiz ve dünya ülkelerindeki ekoturizm, ekolojik tarım, tıbbi ve aromatik bitkiler, sürdürebilir enerji ve iklim değişikliği üzerine çalışmaları yürütmek ve bu konuda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak için kurulmuştur.”

..”Özellikle Yalova köylerinin ekoturizme kazandırılması için çevre illerdeki doğa yürüyüş gruplarını da Yalova parkurlarına davet ediyoruz. Gelen gruplara köylerden rehber buluyoruz. Yürüyüş güzergahındaki köylerde yeme içme konusunda da yardımcı oluyoruz.”

Haber / Zeynep TAŞTAN

Her hafta Yalova’nın bir köyünü gezen ve gezdiren, il dışındaki köyleride gezme fırsatı bulan Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, yaptığı çalışmalar ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Yiğit, yaptığı açıklamada, “Özellikle Yalova köylerinin ekoturizme kazandırılması için çevre illerdeki doğa yürüyüş gruplarını Yalova parkurlarına davet ediyoruz” dedi.

‘Çalışmalarımız aralıksız sürüyor’..

Derneğin amaçlarını açıklayan Yiğit, “Orman köylerinin ekoturizmden gelir elde etmeleri ve insanları daha sağlıklı yaşamaları için 2015 yılında kurulan Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği;Yalova başta olmak üzere, ülkemiz ve dünya ülkelerindeki ekoturizm, ekolojik tarım, tıbbi ve aromatik bitkiler, sürdürebilir enerji ve iklim değişikliği üzerine çalışmaları yürütmek ve bu konuda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak için kurulmuştur” dedi.

‘Köylüler ekoturizmden gelir elde ediyor’..

“Hafta sonları, doğa yürüyüşleri düzenleyerek her yaştan vatandaşın doğayla buluşmasını imkan sağlayarak etkinliklere katılanların hem mutlu bir gün hemde şehrin stresinden kurtularak doğayla baş başa bir gün geçirmeleri ve köylülerinde ekoturizmden gelir elde etmelerine destek oluyoruz” diyen Yiğit, “Özellikle Yalova köylerinin ekoturizme kazandırılması için çevre illerdeki doğa yürüyüş gruplarını da Yalova parkurlarına davet ediyoruz. Gelen gruplara köylerden rehber buluyoruz. Yürüyüş güzergahındaki köylerde yeme içme konusunda da yardımcı oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Treking Turkey Yalova Parkuru’nda..

Ülkemizin her yerinde doğa yürüyüşleri yapan ve İstanbul’da faaliyet gösteren TrekingTurkey Doğa Yürüyüşü Grubu, Osman Süleyman Yıldırım nezaretinde Sermayecik köyünde ikamet eden İbrahim Özer’in rehberliğinde Mahmudiye köyünden yürüyüşe başlayarak Fevziye köyüne gittiler. Burada İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan köy fırınında yapılan pide ve Çerkez böreği yiyerek köylülere destek oldular. Grup, daha sonra, Karadere ve Geyikdere köyünü de gezdiler. Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği üyeleri 30 kişilik grup ile Gemlik’e bağlı Güvenli köyünden doğa yürüyüşüne başladılar ve sonbaharın tüm güzelliklerini sergilediği Kasım ayında orman içi yollardan ve patikalardan Orhangazi ilçesine bağlı Gemiç köyüne kadar 12 kilometrelik doğa yürüyüşü yaptılar.

Köylerden rehber çıkartıyorlar..

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, dernek tüzüğünün amaçlarına yönelik güzel çalışmaları hayata geçirmek için dernek yönetimi ve üyelerle birlikte aralıksız çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Köylerden rehber çıkarttıklarını ve rehberlerin etkinliklerden gelir elde ettiklerini ve doğaya sahip çıktıklarını dile getiren Yiğit, ayrıca gelen doğa yürüyüş gruplarına köylerde yeme içme konusunda da yardımcı olarak hem gelen doğaseverlerin mutlu olmasını hemde köylülerimizin ekoturizmden gelir elde etmelerine yardımcı olduklarını ifade etti.

Fırınlar katkı sunuyor..

Özellikle İl Özel İdaresi tarafından bazı köylere yapılan fırınların köylerinekoturizme kazandırılması konusunda katkı sunacağı ve bazı köylerde kadın kooperatifinin kurulmasına yönelik çalışmalarının da olduğunu ifade eden Yiğit, kadınlardan oluşan kooperatiflerin kurulması halinde doğal köy ürünlerinin hijyenik bir şekilde üretilmesin sağlanması ve Yalovalı vatandaşların ile turizm firmalarının, doğa yürüyüş gruplarının köylere doğa ve kültür gezileri düzenlenmelerine yönelik girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Çalıştay yapılmalı…

Yalova’nın ekoturizmin yaygınlaşmasında çok büyük rol oynayacak olan Yeşil-Mavi Turizm Yolu’nun daha etkin kullanılabilmesi için özellikle ilgili müdürlüğün köyleri bilgilendirici toplantılar yapması gerektiğini söyleyen Yiğit, kurum ve kuruluşların ortak çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti. Turizm acentelerinin, köy muhtarlarının, kooperatif temsilcilerinin de katılacağı ekoturizm çalıştayının yapılması gerektiğini dile getirdi. Çalıştay sayesinde Hersek Lagünü, Yürüyen Köşk, Termal, Karaca Arboretum, Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi, GARDEN A.Ş. fidanlıkları, Şudüşen Şelalesi, Kent Ormanı, Dipsiz Göl, Delmece Yaylası ve yöresel yiyecek yapan köylerimizin tanıtımının yapılarak doğaseverlerin ve TURSAB firmalarının Yalova’ya gelmelerinin sağlanması halinde Yalova’nın ekoturizmde istenilen seviyeye ulaşacağını söyledi.