YEKSAYDER SUFİ YOLU’NU TANITMAYA DEVAM EDİYOR

Yazar: ahmetyigit

Kurulduğu günden itibaren Yalova köylerinin ekoturizme kazandırılması kapsamında çalışmalarını sürdüren Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği, geçtiğimiz hafta sonu Sufi Yolu’nda yürüdü. Sufi Yolu’nda yer alan İDO Yalova Terminali-Kurtköy arasında işaretleme çalışması yapıldı.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği, kurulduğu günden itibaren Yalova köylerinin ekoturizme kazandırılması kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin günümüzde yaşayan ve tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sûfî, şâir, âlim ve bilginlere ait mekanları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olduğumuz manevî değerlerimizi ve kültürel hazine zenginliğimizi gün yüzüne çıkarmak amacıyla tasarlanan Sufi Yolu’nda işaretleme yapıldı. İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar uzanan ve doğa yürüyüşçülerine, bisiklet ve kültür severlere unutamayacakları bir macera sunan Sufi Yolu’nda yürüyüş ve işaretleme doğaseverler tarafından yapıldı. Cumartesi günü İDO-Samanlı-Akköy ve Gökçedere yürüyüşü yapan Sedat Çakır, İris Bezuijen, Dernek Başkanı Ahmet Yiğit ve doğaseverler, 16 km’lik bir yürüyüş yaptılar hem de İDO’dan Gökçedere köyüne kadar işaretleme işlemini gerçekleştirdiler. Pazar günü ise Sufi Yolu parkurunu çıkartan Sedat Çakır ve İris Bezuijen’in rehberliğinde Ömer Zeki Çepni liderliğinde İstanbul’dan gelen ÇEP-DER Trekking Grubu ve Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği üyeleri, Yalova İDO Terminali’nden başlayarak Güneyköy’e kadar güzel bir günde Sufi Yolu’nu yürüdüler. Yaklaşık 20 km yürüyen doğaseverler, Termal ile Kurtköy arasında işaretleme çalışması da yaptılar.

‘Tanıtıcı görseller konulmalı’..

Sufi Yolu’nun tanıtımının iyi yapılması halinde Yalova’nın ekoturizmine çok büyük katkı sunacağına vurgu yapan Dernek Başkanı Ahmet Yiğit, Yalova bölümünde kalan Sufi Yolu parkurlarının ilerleyen günlerde tabelandırılması halinde doğaseverlerin rahatlıkla bireysel olarak yürüyebileceklerini ve yol üzerinde bulunan köylerin de gelir elde edebileceklerini ifade etti. Yiğit, İDO’ya mutlaka Sufi Yolu başlangıç noktası ve Yalova’yı tanıtıcı görsellerin olabileceği ahşap bir tabelanın konulması halinde çok daha fazla doğaseverin gelmesine katkı sunacağını belirtti. Doğaseverlerin köylerine gelmesinden dolayı ve bazı köylerde yemek yemeleri nedeniyle köylülerin de gelir elde ettikleri için mutlu olduklarını dile getiren Yiğit, 2019 yılından itibaren 4 kişinin yurt dışından yürüyüş yapmak için Yalova’ya geldiğini ve Pazar günü de Avusturya’dan gelen Johannes Norz ve Elisabeth Norz’un İDO-Güneyköy parkurunu yürüdüklerini belirtti. Ahmet Yiğit, Sufi Yolu parkurunu ve Nisan ayında oluşturacakları Altınova’dan Armutlu’ya kadar Yeşil-Mavi Yürüyüş Yolu parkurunu ve Yalova’nın güzelliklerini yurt içi ve yurt dışına tanıtmak için çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini söyledi.