YEKSAYDER’DEN MUHTEŞEM FESTİVAL

Yazar: ahmetyigit

Gönüllülük esasına dayalı sivil toplum hareketi çerçevesinde demokratik katılım, şeffaflık ve iyi yönetim değerleri doğrultusunda, Yalova başta olmak üzere, ülkemiz ve dünya ülkelerindeki ekoturizm çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla kurulan YEKSAYDER, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla muhteşem bir festivale imza attı..

Haber / Zeynep TAŞTAN

Ekoturizmi yaygınlaştırmak, ekoturizm kapsamında tarım ve orman ürünleri geliştirmek, Yalova kent ve kırsalında yaşayan halka yönelik çalışmalar yapmak ve projeler sunmak amacıyla projeler yapan YEKSAYDER, sağlıklı yaşam kapsamında temiz bir çevrede ve daha sağlıklı bir toplumda yaşamak için toplumsal bilincin oluşturulmasını, bu bilincin geliştirilerek korunmasına katkı sağlamak ve sağlıklı yaşayan bir toplum için bilimsel, kültürel, sosyal, iktisadi ve eğitim vb alanlarında faydalı olmayı, yeni projeler geliştirmeyi, ayrıca tüm bu alanlarda yeni projeler üreterek hayata geçirmek amacı kurulmuştu. Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği, farkındalık oluşturmak amacıyla 1. Bisiklet Festivali düzenledi. Yeşili ve mavisi ile 3 büyükşehrin ortasında kalan ve Yalova köylerini birbirine bağlayan Yeşil Mavi Turizm Yolu’yla, gelenlere muhteşem güzellik sunan Yalova’nın tanıtılması ve Yalova köylerini ekoturizme kazandırmak amacıyla, Yalova’da bisiklet kültürünün oluşturulması, daha çok kişinin bisiklete başlayarak sağlıklı yaşama katılmalarına destek olmak ve bisiklet severlerin hafta sonlarında Yeşil Mavi Yol üzerinde bulunan orman yollarında bisiklet sürmeleri için geleneksel olarak yapılacak olan Yeşil Mavi Yol 1.Bisiklet Festivali’ni gerçekleştirdi.

Yalova’yı turladılar..

Festivale katılan bisiklet severler, festivalin 1. günü Yürüyen Köşk ve Yalova Kent Müzesi’ni gezdiler. 2. gün ise TİGEM-Samanlı-Gökçedere-Ortaburun-Teşvikiye-Çınarcık-Yalova rotasında 40 km bisiklet sürdüler. 3. gün ise TİGEM-Safran Köyü-Paşakent-Güneyköy-Kurtköy-Hacımehmet Köyü-Yalova rotasında 35 km bisiklet sürdüler. Bisiklet severler, orman ve denizin görüldüğü parkurda bisiklet sürmenin zevkini yaşadılar.

Geleneksel olarak yapılacak..

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, yüzde 60’ı orman olan Yalova’nın doğa güzellikleri yurt içi ve yurt dışındaki doğaseverlerin ve bisiklet severlerin görmeleri, Yalova köylülerinin ekoturizme kazandırılması amacıyla Yeşil Mavi Yol Bisiklet Festivali’ni geleneksel olarak yapacaklarını ve ayrıca köylülerin ürettikleri ürünleri tüketicilerin almaları için de ilerleyen tarihlerde Sağlıklı Yaşam Festivalini hayata geçirmek istediklerini belirtti. Yeşil Mavi Yol 1.Bisiklet Festivali’nin emniyetli bir şekilde gerçekleşmesinde emeği geçen Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı personeline, forma desteğinde bulunan Tersan Tersanesi’ne, Merkez Oyuncak ve Bahar Kasabı’na bu güzel festivalde emeğini esirgemeyen Dernek Yönetim Üyesi Yılmaz Çabuk ve Bisiklet Grubu Sorumlusu Yaşar Oruç ile festivalde görev alan diğer arkadaşlara ve katılan tüm bisiklet severlere teşekkür eden Dernek Başkanı Ahmet Yiğit bu tür festivallere Yalova bürokrasisinin de mutlaka sahip çıkması gerektiğini belirtti.